Visvairāk pirktās preces
 
Iepirkumu grozs
0 produktu
 
Palasīsim?
(grāmtu fragmenti)
 

Karstā 68.gada vasara

Karstā 68.gada vasara
Palielināt
Cena: 9,90€
Pieejamība: Ir noliktavā
ISBN: 978-9984-33-524-7
Vidējais novērtējums: Nav novērtējuma

Daudzums: Pievienot grozam

 

Viliams Klimāčeks “Karstā 68.gada vasara”, 285 lpp, no slovāku valodas tulkojis Jānis Krastiņš, grāmatas fragmentu lasīt šeit:https://failiem.lv/u/ar69y4fw

Romāns “Karstā 68.gada vasara”  ir veltīts 1968.gada traģiskajiem notikumiem Čehoslovākijā, kad valstī iebruka padomju karaspējs, apspiežot vietējās valdības centienus reformēt un liberalizēt esošo komunisma režīmu. Iecerētās reformas, kas bija pazīstamas ar nosaukumu “Prāgas pavasaris” saistījās ar centieniem  izveidot sociālismu ar “cilvēcīgu seju”. “Prāgas pavasara” reformas viesa lielas cerības Čehoslovākijas sabiedrības noskaņojumā, īpaši radošās inteliģences un jaunatnes vidū, jo gaisā virmoja brīvības un uzdrīkstēšanās vēsmas. “Karstā 68.gada vasara” detalizēti atklāj okupācijas radītās sekas, sākot no jauniešu nākotnes sapņu sagrāves, ekonomikas stagnācijas līdz totālai sabiedrības cenzūrai. Romāna sižets ir balstīts uz patiesiem faktiem.

2018.gadā romāns “Karstā 68.gada vasara” piedzīvoja pirmizrādi Bratislavas teātrī GUnaGU, grāmatas autora Viliama Klimāčeka režijā.

Tie, kuri dzimuši pagājušā gadsimta vidū, droši vien paši labi atceras karsto vasaras nakti no 1968. gada 20. uz 21. augustu, kad Čehoslovākijā iebruka piecu “draudzīgo valstu” karaspēks. Tajā vasarā iesākās romānā aprakstītais traģisko un komisko situāciju karuselis, un daudzi no romāna varoņiem bija spiesti dažu stundu laikā izlemt, kā dzīvot tālāk. Daži caur Vīni aizbēga līdz Londonai,Haifai, ASV un Toronto Kanādā un nonāca pat aiz polārā loka pie inuītiem. Citi palika okupētajā Čehoslovākijā un mēģināja dzīvot tālāk, par spīti bezcerīgajai situācijai. Pēc reālu cilvēku stāstiem uzrakstītais aizraujošais, humora,traģikas un melanholijas piesātinātais romāns manas paaudzes lasītājiem liks atcerēties jaunību un dzīvi tajā laikā, jo daudzas epizodes būs ļoti līdzīgas tām, kuras paši esam piedzīvojuši.

Jānis Krastiņš, tulkotājs

Priekšstatā par laimi toreiz iekļāvās arī ledusskapis,veļasmašīna un televizors. Taču par tiem tūkstoši mājsaimniecību varēja tikai sapņot. Tāpat kā par jebkuru automobili, par feličiju  nemaz nerunājot. Dabūt to savā īpašumā nozīmēja būt īpašam. Ne jau spēka ziņā kā politiskajai virsotnei, kas vizinās padomju čaikās.Un nepavisam ne kā rajona priekšniecībai mājražojuma sešsimt trešajās tatrās. Še bija runa par korporatīvo solidaritāti. Feličijas vadītāju klubs bija neoficiāla elite.Piemiedzot acis. Feličijas vadīšana 1968. gada jūnijā, kad iesākas šis stāsts, vairs nebija tik ārkārtējs notikums kā pirms dažiem gadiem. Taču joprojām tas bija automobilis, kurā ar dzeloņstieplēm apjoztās valsts pilsonis vismaz uz brīdi varēja justies brīvs kā Džeimss Dīns uz Highway 66.

Viliams Klimāčeks

Viliams Klimāčeks (Viliam Klimáček, 1958) ir slovāku rakstnieks, dzejnieks, režisors, scenārists un GUnaGU teātra aktieris. Viņš ir studējis medicīnu un strādājis par anesteziologu Bratislavā.1985. gadā kopā ar domubiedriem viņš nodibināja teātri GUnaGU, kurš šobrīd ir viens no popuārākajiem teātriem Slovākijā.Šī teātra specifika ir tāda, ka tajā tiek spēlētas tikai pašu sarakstītas lugas.

1988. gadā Viliams Klimāčeks izdeva savu pirmo dzejoļu krājumu. Savā daiļradē viņš izmanto ļoti daudzveidīgus stilus: avangarda valodu, bērnu un studentu slengu, parodijas, Bībeles mītus, kā arī  tradicionālos literatūras motīvus

V.Klimāčeks ir viens no atzītākajiem slovāku dramaturgiem,kura lugas ir iestudētas un guvušas atzinību daudzos pasaules teātros.Par savu daiļlradi viņš ir saņēmis neskaitāmas atzinības un balvas, septiņas reizes ieguvis prestižās Alfrēda Radoka pirmās/otrā pakāpes balvu, kas tiek pasniegta par labāko čehu/slovāku teātra lugu.

 

 Grāmata saņēmusi atbalstu no Literatūras informācijas centra komisijas SLOLIA Bratislavā

Uzrakstīt atsauksmi
Jūsu Vārds:


Jūsu atsauksme: Piezīme: HTML kods netiek ņemts vērā!

Vērtējums: Slikti            Labi

Ievadiet attēlā redzamo kodu: